قرآن شناسی

نگاهی به آیات قرآن کریم

در تفسیر قسمت میانی آیه 4 سوره بقره
ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٤/٢٦  

والَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِمَا أُنزِلَ إِلَیْکَ وَمَا أُنزِلَ مِن قَبْلِکَ وَبِالآخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ

در این آیه اشاره شده است که کسانی که به قرآن ایمان دارند و به آنچه پیش از تو نازل شده است که منظور کتاب های آسمانی ادیان پیشین می باشد.

این یعنی نه تنها باید به وجود ادیان دیگر بلکه به آنچه در آن کتاب های آسمانی آن ها آمده نیز ایمان داشته باشیم (البته باید در نظر داشته باشیم که قسمت هایی از این کتاب ها در طول تاریخ تحریف شده اند)

(برداشتی آزاد از کلاس درس قرآن پژوهی - حجت الاسلام محمدرضا زائری)


 
در تفسیر قسمت آخر آیه 3 سوره بقره
ساعت ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٤/٢٥  

الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بالْغَیْبِ وَیُقِیمُونَ الصَّلَوةَ وَ مِمَّارَزَقْنَهُمْ یُنفِقُونَ‏

# در انفاق نیز باید میانه‏رو باشیم. «ممّا رزقناهم» (ممّا»، (مِن ما) است و یکى از معانى «مِن» بعض است. یعنى بعضى از آنچه روزى کرده ‏ایم - نه همه را - انفاق مى‏ کنند.

از هرچه خداوند عطا کرده (علم، آبرو، ثروت، هنر و...) به دیگران انفاق کنیم. «ممّا رزقناهم ینفقون» امام صادق‏ علیه السلام مى ‏فرماید: از آنچه به آنان تعلیم داده ‏ایم در جامعه نشر مى‏ دهند.(بحار، ج 2، ص 17)


# انفاق باید از مال حلال باشد، چون خداوند رزق هر کس را از حلال مقدّر مى‏ کند. (رزق»، به نعمت دائمى که براى ادامه ‏ى حیات طبق احتیاج داده مى ‏شود، اطلاق مى‏ گردد و قید تداوم و به اندازه ‏ى احتیاج، آن را از مفاهیمِ احسان، اعطاء، نصیب، اِنعام و حظّ، جدا مى‏ کند. التحقیق فى کلمات‏ القرآن، ج‏4، ص 114.)


«رزقناهم»

#  اگر باور کنیم آنچه داریم از خداست، با انفاق کردن مغرور نمى‏ شویم.  بهتر مى ‏توانیم قسمتى از آن را انفاق کنیم. «ممّا رزقناهم»

(منبع: تفسیر نور - محسن قرائتی)


کلمات کلیدی: انفاق ،تفسیر سوره بقره